با سلام

س : لطفا " خودتان را معرفي کنيد ؟

ج : محمد رهگذر هستم مديرعامل صندوق قرض الحسنه باقرالعلوم (ع) شهريار.

س : صندوق در چه سالي و با چه هدفي تاسيس شده و فعاليت اصلي آن چيست؟

ج : درسال 75 با توجه به محدود بودن فعاليت بانکها از نظر کمي و کيفي و همچنين تعداد کم صندوقهاي فعال در سطح منظقه - شهريار _ و مشکلات و نياز مالي اقشارکم درامد ، زمينه را جهت فعاليت افراد سودجو و رباخوار فراهم کرده بود که با همت تعدادي از خيرين محلي وحمايت مسئولين و امام جماعت مسجد در آن زمان ؛ با هدف برهم زدن زمينه فعاليت رباخوران و احيا سنت قرض الحسنه اقدام به تشکيل صندق قرض الحسنه نموديم که به جهت تقارن آغاز به کار صندوق با ايام ولادت امام پنجم (ع) صندوق نيز به نام مبارک حضرت باقرالعلوم (ع) مزين شد. و با اقبال و استقبال خوبي که مردم نشان دادند صندوق توانست با جلب اعتماد مردم ؛ ضمن پرداخت وامهاي قرض الحسنه در زمينه هاي مختلف با بهره گيري از امکانات روز همپاي بانکها ؛ خدمات مفيد و نويني را به دارندگان حساب اراده نمايد.

س : در حال حاضر چند حساب قرض الحسنه داريد ؟

ج : حدودا" 23000 حساب قرض الحسنه در صندوق مفتوح شده اند که بيش از70% آن فعال و داراي گردش مي باشند.

س : چند درصد سپرده جهت پرداخت وام مورد مصرف قرار مي گيرد؟

ج : سياست صندوق بدين صورت مي باشد که حدود 70 الي 80 درصد سپرده ها را به صورت وام به دارندگان حساب و نيازمندان پرداخت مي کند.

س : اشخاص بايد داراي چه شرايطي باشند تاوام به ايشان تعلق بگيرد؟

ج : دارا بودن حساب ، خوش حسابي در بازپرداخت وامهاي قبلي ، رسيدن به سن قانوني ، معرفي ضامن معتبر و ارائه وثيقه لازم از شرايط اصلي پرداخت وام در صندوق مي باشد .

س : از چه سالي براي عمليات صندوق از سيستم مکانيزه استفاده کرده ايد ؟

ج : با توجه به جوان بودن صندوق در آن زمان ؛ و با هدف صرفه جوئي در هزينه ها و رعايت اصل سرعت ، دقت و ادب ، صندوق از سال دوم فعاليت – سال 76 – با مکانيزه کردن سيستم و بهره گيري از نرم افزار تحت DOS امين جزء اولين صندوقهاي مکانيزه در سطح منطقه بود . بعد از مدتي بعلت محدوديت هاي سخت افزاري و نرم افزاري موجود در سيستم هاي تحت DOS و به منظور ارائه خدمات جديد از سال 86 از نرم افزارهاي تحت ويندوز گروه نرم افزاری کوثر استفاده نموديم .

س : علت تغيير نرم افزار و تغيير روش به چه علت بوده است ؟

ج : از نظر ماصندوق يک موجود زنده است و موجود زنده با زمان حرکت ميکند . امروزه نياز مشتريان صندوق ها فراتر از دريافت يک وام قرض الحسنه است ، صندوق بمنظور جذب منابع لازم و مهمتر از پرداخت وام در وهله نخست وظيفه نشر و اشاعه فرهنگ قرض الحسنه و ترغيب و تشويق احاد مردم بويژه خيرين را دارد . فلذا جهت تحقق اين مهم لازمست تمامي امکانات رفاهي ؛ خدماتي و نرم افزاري و حتي نيروي انساني کارآمد درحد امکان بکارگرفته شود.

س : تا آنجا که اطلاع دارم شما يکي از جوانترين مديران صندوقهاي قرض الحسنه مي باشيد که هميشه به دنبال استفاده از

نوع آوري و تکنولوژي روز بوده ايد . چه مقدار از اين اطلاعات صحيح مي باشد ؟

ج : بنده الان 40سال دارم يعني درزمان تاسيس صندوق 26 ساله بودم و ازهمان زمان نظر بنده و دوستان درهيات مديره ، اداره حتي المقدور صندوق با امکانات و تکنولوزي روز بوده ؛ اما اينکه چقدر در اين امر موفق بوديم را بايد مشتريان نظر بدهند . بطور مثال صندوق ما اولين موسسه مالي در سطح منطقه بوده که اقدام به صدور دفترجه قسط کامپيوتري نموده و اولين صندوقي هستيم که در سطح شهرستان به سيستم هاي تلفنبانک ، sms بانک ، سيستم نوبت دهي ، سامانه پيگيري هوشمند اقساط معوقه و دفترجه پس اندازهاي کامپيوتر ي مجهز شديم و در حال حاضر مشتريان مادر پشت باجه هيچ سند نوشتاري به صورت سنتي و دستي را ندارند بجز امضا و اثر انگشت ؛ و عملا با نصب سيستمهاي POS بانکي وATM بانک سامان در صندوق و بهره مندي از اينترنت پرسرعت ، تا حدودي از خدمات سامانه شتاب در صندوق بهره مند شده ايم و هميشه سعي نموديم با توجه به حجم وسيع مشتريان و فضاي محدود اداري که داريم با کاهش مراجعات غير ضروري ارباب رجوع و انجام حتي الامکان مکانيزه کارها ، پشت باجه خلوتي داشته باشيم .

ج : به نظر بنده در ديدکلي و در نفس عمل ؛ اقدام بانک مرکزي در ساماندهي صندوقهاي قرض الحسنه هرچند با تاخير انجام شد ولي اقدامي بسيار ارزنده و قابل تقدير است چونکه اين اقدام جايگاه و منزلت مشخصي براي صندوقهاي قرض الحسنه تعريف کرد . اما دستور العمل ابلاغي به جهت تندي و سخت گيرانه بودن جاي بحث و تامل زيادي دارد. بانک مرکزي مي بايست به اين نکته توجه داشته باشد که عمده متوليان صندوقهاي قرض الحسنه افرادي عادي ، معتمد محلي و مذهبي و برخاسته از بطن مردم هستند که بيشتر به جهت انجام تکليف شرعي وارد کار شده و همين ضميرشفاف و صادق مردمي باعث شده تا صندوقها مورد توجه مردم بويژه قشر نيازمند و ضعيف جامعه قرار گيرند. فلذا بنده احساس ميکنم دستور العمل بانک مرکزي بجاي ارشاد ، آموزش و سوق متوليان صندوق به سمت اجراي دقيق قرض الحسنه ؛ پيشتر برخورد کرده در نتيجه ، اين احساس تداعي ميشود که سازمان اقتصاد اسلامي عليرغم ساختار ضعيف ترش ، به جهت نزديکي به صندوقها و تجربه چند دهه فعاليت درعرصه صرفا" قرض الحسنه در صورت به روز گشتن و انجام تغييرات در ساختار قديمي اش و بهره گيري از تجربيات صندوقهاي مستقل و موفقي که قبلا " تحت پوشش سازمان بوده و يا جديدا" به سازمان پيوسته اند گزينه مناسبتري نسبت به بانک مرکزي بعنوان متولي و ناظر صندوقهاي قرض الحسنه است . که التبه اگر اين مهم محقق شود رشد و شکوفايي فرهنگ قرض الحسنه و به طبع آن رشد صندوقها بعنوان يک مجموعه کارآمد در عرصه اقتصاد اسلامي چندان بعيد و دور از انتظار نيست .

باتشکر از شما ، که وقت خود را در اختيار ما قرار دادي.